Jak uzyskać dofinansowanie do wymiany okien?
- Szczegóły
Od 2018 roku obowiązuje program Czyste Powietrze, który pozwala na uzyskanie dofinansowania na wymianę okien na energooszczędne modele. Termomodernizacja ma na celu ograniczenie strat ciepła i tym samym zmniejszenie zapotrzebowania na energię w budynku. Stare i nieszczelne okna przyczyniają się do niekontrolowanej ucieczki ciepła i powodują większe zużycie opału w sezonie grzewczym.
Jakie okna wybrać, aby uzyskać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze?
Dofinansowaniem objęty jest montaż okien, które spełniają wymogi określone w warunkach technicznych z 2021 roku. Współczynnik przenikania ciepła dla okien i drzwi balkonowych oraz powierzchni szklanych nieotwieralnych nie może przekraczać 0,9 [W/m²K], a dla okien połaciowych wymagane jest Uw 1,10 [W/(m2K)]. Takie parametry osiągają okna z pakietem 3 szybowym i wielokomorowymi profilami. Dopuszczalny jest montaż okien z pakietem dwuszybowym pod warunkiem, że spełnią one określone w warunkach technicznych standardy. Cieplejsze okna mogą znacząco obniżyć koszty ogrzewania domu, a więc jest to inwestycja, która szybko się zwróci. Okna muszą być fabrycznie nowe, dopuszczone do obrotu na podstawie deklaracji zgodności i mieć pisemną gwarancję producenta.
Ile wynosi dofinansowanie wymiany okien?
Maksymalny pułap dofinansowania w przypadku poziomu podstawowego na zakup i wymianę okien wynosi 30% poniesionych kosztów kwalifikowanych, przy czym kwota dotacji nie może przekraczać 210 zł/m2. Podwyższony poziom dofinansowania wynosi 60% kosztów, a więc kwota wzrasta do 420 zł/m2. Wnioski można składać za pośrednictwem internetu oraz w lokalnych oddziałach Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska. Co ważne, dofinansowaniem nie są objęte domy w trakcie budowy, a jedynie istniejące budynki, które przeszły termomodernizację.